ÜZÜMELİ
Tarih - Toplum - Kültür - Ekoloji - Kadın - Yaşam

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı: Ekonomik ve sosyal politikaların öncelikli amacı, refahın adaletli dağılımı olmalıdır.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler yaptığı açıklama da;

2020 1 Mayıs’ına salgın koşullarında giriyoruz. Sosyal devletin gereğini yerine getirmeyen iktidar, on milyonlarca emekçiyi işsizlik ve açlık kıskacına mahkum etmiş durumda.Bugün insanca yaşam ve çalışma şartlarını sağlama kavgasının verildiği, emeğin haklarının, barış ve özgürlük mücadelesinin sürdürüldüğü gün; bugün ülkemizle birlikte dünyanın tamamını etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını yaşamımızı köklü bir biçimde değiştiriyor.
Bizlerle birlikte tüm dünyada, hak arayanların çıktığı meydanlar bugün sessiz kaldı.Halkımızın temel mal ve hizmetlerini karşılamak için işyerlerinde işçiler çalışmaya devam ediyor.Mal ve hizmet üretimini bu zor koşullar altında sürdüren arkadaşlarımız, Gece gündüz demeden canını dişine takarak, büyük bir özveriyle çalışıp adeta yaşamlarını ortaya koyan kardeşlerimiz, Çalışmaya, üretmeye, hizmet vermeye devam etmek zorunda kalıyor.
Emeğin ve emekçinin değerini bugün toplumun tüm kesimleri bir kez daha gördü. Ülke, dil, din, etnik köken, kültürel fark olmaksızın, hepimiz, yani tüm insanlık derin bir belirsizlik döneminden geçiyoruz. Daha önce yaşanmamış anlara tanıklık ediyoruz. Olağanüstü bir dönemin etkilerini ve sonuçlarını görüyoruz.Bu dönem de görülüyor ki
Ekonomik ve sosyal politikaların öncelikli amacı, refahın adaletli dağılımı olmalıdır. Ücretli çalışanların yaşama ve iş şartları iyileştirilmelidir. Vergide adalet sağlanmalıdır. İşsizlik ve kayıt dışı istihdam ortadan kaldırılmalıdır.
Stratejik sektörler ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık gibi hizmetler kamu tarafından yerine getirilmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu kuruluş amacına uygun kullanılmalıdır.
Kıdem tazminatı gibi işçilerin en önemli kazanımları korunmalı, esnek çalışmaya dönük değişiklikler gündeme getirilmelidir.
Sermayenin değil halkın egemenliğini esas alan, sömürüye karşı emeğin haklarını koruyan, toplumsal zenginliğe el koyan yüzde 1’in değil, toplumun yararını esas alan insan onuruna yaraşır bir iş ve ücret, kamusal sosyal güvenlik ve sendikal hakların eksiksiz güvence altına alındığı yeni bir toplumsal düzenin Demokrasinin ve ifade özgürlüğünün tahrip edilmediği yeni bir toplumsal düzenin olması gerektiğini bugünler de daha fazla hissedir hale geldik.İktidar bir an önce toplumun ihtiyaç duyduğu
Her türlü ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe ve ötekileştirmeye karşı eşit yurttaşlığın, yurtta, bölgede ve dünyada barışın benimsendiği bir toplumsal düzeni tekrar tesis etmelidir.
Selâm olsun, tohumu tarlaya atana,
Selâm olsun, fabrikada makinayı çalıştırana.
Sarayda 1000 liralık kadeh tutanların değil,
Madende kömür taşımaktan elleri nasır tutanların Bayramı kutlu olsun.

eminek-iscilerle

İlk yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası