Hakkımızda

ÜZÜMELİ’DEN MERHABA!.. ‘

Memleketim, memleketim, memleketim,
ne kasketim kaldı senin ora işi
ne yollarını taşımış ayakkabım,
son mintanın da sırtımda paralandı çoktan,
                         Şile bezindendi.
Sen şimdi yalnız saçımın akında,
                        enfarktında yüreğimin,
                 alnımın çizgilerindesin

Nazım’ın dizelerindeki gibi ”saçımız”ın akında ve ”alnımı”zın çizgilerinde kalan, mavi ile yeşilin bütünleştiği güzel memleketim… Bir gerdanlık gibi dizili göller diyarı… Yemyeşil ovaların, her adımda farklı güzellikler sunan ulu dağların anası… Tadına doyum olmayan aroması ile üzümeli, fıstık diyarı memleketim, Gölbaşım… Bağrından çıkardığın bir gurup evlatların olarak bizler, anlımızın cizgilerinde varolan memleket hasreti ile yöremizle, insanlarımızla, eski ve sürekli çoğalan yeni dostlarımızla bir yürek olarak buluşup sevgimizi büyütmek, sevdamızı çoğaltalım istiyoruz. Sevdamız memleketimiz, sevdamız Gölbaşı diyoruz. Uzun ince bir yola çıkıyoruz. Her yola çıkanın bir rotası ve gayesi vardır. Bizim rotamızı ve hedeflerimizi belirleyen hassasiyetlerimiz, uyaranlarımız özetle şunlar:

 • Memleket üzerine kara, kapkara bulutlar çökmüş. Bulutsuzluk özlemi olanların dillendireceği sözleri olmalı.
 • Farklı fikri dünyalarda olsalar da, Gölbaşı’na dair söyleyecek sözü olanların, sözlerini birleştirerek duyulur sesler oluşturmayı amaçlıyoruz.
 • Yöremizin tarihini, kültürlerini, geleneklerini hatırlayıp ortaya çıkararak geleceğe daha bir bilgelikle yürümek istiyoruz.
 • Güncel sorunlarımızı tespit etme ve daha iyiye ve güzele ulaşmayı, geleceği oluşturmada çözümler üretmeyi hayel ediyoruz.
 • Çocuklarımızın, gençlerimizin dertlerine melhem olmayı, onların geleceğe daha güvenle yürümelerinde ön açıcı olmayı hayal ediyoruz. Çünkü çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğimiz olduğunu biliyoruz. Onlara güzel bir gelecek borçluyuz. Borcumuzu azaltmak ise hepimizin ortak görevi olmalı diyoruz.
 • Kadınlarımızın üretimde, yönetimde ve hayatın tüm alanlarında tümüyle özgür ve eşit olduklarını bilerek, bu yolda rehberlik oluşumuna katkı sunmayı düşlüyoruz. Sizlere ihtiyacımız var. Gelin ve bizlere sabrınızı öğretin. Düzensizliğimizi düzeltin. Sevgi bahçesini ancak sizler yeşertebilirsiniz. Aklınız, vicdanınız ve duygularınızla yol gösterici olacağınızı biliyoruz.
 • Tarlasında üreten köylülerimizin, sanayide emek verip alınteri döken işcilerimizin sesi, nefesi olmayı hedefliyoruz.

ÇAĞRIMIZDIR Gölbaşılılara ve Gölbaşı dostu olan herkese çarımızdır:

 1. Düşlerimizi birleştirmek, sesimizi gürleştirmek…
 2. Memeleketimizi yaşanılabilinir güzel bir dünyaya dönüştürebilmek…
 3. Doğanın, ekolojik yaşamın tahrip ve talanının önüne geçmek…
 4. Ağacımıza, dağımıza, gölümüze, suyumuza, toprağımıza sahip çıkmak…
 5. Geleceğimiz olan yeni nesillerimize yaşanabilinir bir dünya bırakabilmek…

Çağrımız, başta üreten ve yaratan kadılarımızadır. Kadınların el atmadığı hiçbir girişimin başarıya ulaşamayacağını biliyoruz. Çoşkun akan dinamik ve taze düşleri olan genç arakadaşlar, sizsiz yaratıcılığımızın soluk-sönük kalacağını ve ufkumuzun aydınlık olmayacağının farkındayız. Sesimize ses vermeniz en büyük arzumuz. Yöremize, yerelimize sahip çıkarak yaşanılabilinir bir dünyaya yolculukta bizlerle olun istiyoruz, katkılarınızı bekliyoruz. Üzümeli, üzüm diyarı Gölbaşı’mızın sesi -nefesi olmayı amaçlıyor. Fikirlerinizi, deneyimlerinizi, önerilerinizi yazılarla,çizğilerle, resimlerle, videolarla düşünce sergenimize serpiştiriniz.

Comments are closed.