ÜZÜMELİ
Tarih - Toplum - Kültür - Ekoloji - Kadın - Yaşam

KORONA GÜNLERİNDE AVRUPADA YOKSULLAR

Avrupa İstatistik Dairesi (Eurostat) 2017`de Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 17`sinin yoksul olduğunu raporlamıştı. Şimdi bu veriler yenilendi. Günümüzde Avrupa Birliğin (AB) vatandaşlarının 85,3 milyon kişi yoksulluk çekiyor. Yani her 6 kişiden 1 kişi yoksul!

Koronavirüs dolayısı ile insanların evlere kapanmak zorunda kaldığı şu günlerde yoksullar daracık evlerinde, çok az destek ile ve ucuz gıda bulmaya çalışarak yaşamaya çalışıyorlar. Yoksul Avrupa Birliği ülkeleri arasında Almanya başı çekiyor. Almanya`da 13.1 milyon insan yoksulluk sınırında yaşıyor. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre sadece Almanya`da 2 milyon yoksul çocuk var!

Avrupa İstatistik Dairesi (Eurosat) yoksulluk kriterini, ülke net gelir ortalamasının yüzde 60 altında gelir elde edenleri yoksulluk riski altında olarak değerlendiriyor.

Uluslararası İnsanı yardım Örgütü Oxfam acil önlem alınmazsa, dünyada yarım milyar insanın daha yoksullaşacağını söyledi.

Oxfam Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Marion Lieser,”Yalnızca şirketlerin kurtarılması değil, halkların da geniş ölçüde desteklenmesi“gerektiğini söyledi.

Londra merkezli uluslararası insanı yardım örgütü Oxfam, acil önlem alınmazsa dünyada yarım milyar insanın pandemi nedeniyle yoksulluğa sürüklenebileceği uyarısında bulundu. Örgütün “Yoksulluk yerine onur” adli raporu, pandemi nedeniyle ekonomilerin felç olduğu bu dönemin, 2018 verilerine oranla dünyadaki yoksullukta yüzde 6-8’lik artışı beraberinde getirebileceğine işaret ediyor.

Kaynak: BasınAdası

İlk yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası