ÜZÜMELİ
Tarih - Toplum - Kültür - Ekoloji - Kadın - Yaşam

TL,Dolar Karşında Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan (1 puan) indirerek yüzde 8.75’e çekmesi sonrasında Türk Lirası’daki değer kaybı daha da hızlandı, dolar 6.9980’e kadar yükseldi.

dolartl24nisan2020

Koronavirüs(covi19) salgınının ekonomik faaliyeti duraklatması ve döviz rezervlerindeki erime nedeniyle geçtiğimiz günlerde Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı hızlanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini beklentilerin de üzerinde indirmesi doların psikolojik eşik olan 7 liraya dayanmasına yol açtı.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8.75’e indirmesi, enflasyon yüzde 11.8 seviyesinde bulunduğu için TL varlıklara yatırım yapanların gerçek olarak eksi getiri elde etmesi anlamına geliyor. Enflasyonda yıl sonu beklentisi olan yüzde 9.70 baz alındığında bile Türkiye’nin yatırımcılara negatif faiz verdiği görülüyor. Bu durum TL’nin cazibesini azaltıyor.
Hükümet,Ekonomik faaliyeti desteklemek için düşük faiz politikası sürdüyor.

İlk yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası