“Yanıbaşımızda bir katliam planlanıyor.”

Haritada NeşePalamutu yazan yer bizim arazimiz. Çıngırcak ve Gaagı ise Sevgili Türkan ve Veysi’nin yerleri. Kahverengi çember kabaca Ovacık Milli Parkı ve Yaban Hayatı Koruma Sahası. Yeşil çizgi Yapıldıktan sonra Küçük Menderes Ovası’na sulama sağlaması planlanan Ergenli Barajı. (O da ayrı bir muamma. Şimdilik geçiyorum.) Sarı çizgi halen eski izinlerle zaman zaman işletilen maden sahası. Kırmızı ve mavi çizgilerse yeni ruhsat alınmaya çalışılan maden alanları.

Bu bölge karacaların üreme alanı. Vahşi atların, domuzların, tilkilerin ve daha bir çok büyük ve küçük memelinin evi. Zeytin, ceviz, kestane, üzüm, kiraz, incir, elma ve daha bir çok ürünün yetiştirildiği, büyük ve küçükbaş hayvancılığın ve arıcılığın yapıldığı, Sarıyurt ve Kızıloba köylülerinin yaşam alanı. Temiz kalmış nadir doğa parçalarından biri.

Derenin aşağısında ise Ergenli, Dereköy, Turan ve Yusuflu köyleri var Buraları da Tabiiki tarım ve hayvancılık yapıyor. Bu dereden gelen suyu kullanıyorlar. cvkm35

CVK MADEN İŞLETMELERİ madenin şu an yıllık 6 bin ton olan kapasitesini bu defa 150 bin tona çıkaracaklarını söyleyerek yenide ruhsat başvurusunda bulunuyor. Köylüye de eski ÇED raporunun süresini uzatmak üzere “Halkı Bilgilendirme” toplantısı yapacaklarını söylemişler. Oysa iznini istedikleri şey tam bir kıyım. 13 bin dönümlük alanda sondaj, kazı, bitki örtüsü kaldırma, pasa ve cevher biriktirme gibi faaliyetlerden bahsediliyor. Ve bunlar ÇİNKO ve KURŞUN içeren bir malzeme ile yapılacak.

Şimdilik çıkarılacak cevherin başka bir yerde işlenmesi öngörülüyor. Tabi bunun maliyeti ve ülkede bu tür denetim mekanizmalarının ne kadar sağlıklı işlediğini düşündüğümüzde olabilecekleri hayal etmek hiç zor değil. Kaldı ki işlemek için götürüleceği söylenen yer de bir yaşam alanı.

Şimdilik bilgi edinmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.
26 Mart’da Sarıyurt köyündeki ÇED toplantısına herkesi bekliyoruz. Ne kadar çok paylaşırsanız o kadar güçlü oluruz.

Tolga D.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.